Kreatywność bez wątpienia jest cechą ludzką, którą należy rozumieć jako działanie twórcze, sprzyjające powstawaniu nowych pomysłów, koncepcji, czy innowacyjnych rozwiązań. Każdy z nas rodzi się z darem, jakim jest kreatywność. Dlaczego więc zamiast o nią dbać, rozwijać ją i doskonalić, wielokrotnie staramy się swoją kreatywność zagłuszyć, trzymając się ograniczających nas zasad oraz sztywnych ram?
Zanim jednoznacznie odpowiemy na zadane wyżej pytania, musimy podkreślić to, że KAŻDY z nas jest, mniej lub bardziej, kreatywny. Jesteśmy istotami twórczymi, a świadczy o tym fakt, iż na większość sytuacji reagujemy w sposób przemyślany, a ponadto skłaniamy się do snucia refleksji. Interesujące jest to, że w największym stopniu kreatywnością wykazują się dzieci. Jednak to właśnie maluszki korzystają ze swojej wyobraźni, która nie posiada ograniczeń. Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, nie obawiają się popełniania błędów, chętnie eksperymentują, a ewentualna porażka nie stanowi dla nich powodu do wstydu. Dzięki temu nie stawiają zbędnych blokad swojemu umysłowi, a także pozwalają sobie na różnorakie, twórcze działania. Dzieci pragną odkrywać świat, są wytrwałe i przede wszystkim otwarte, czego my – dorośli – powinniśmy się od nich nauczyć.
Często chcemy być bardziej pomysłowi, jednak ograniczenia, które mamy w swoich głowach stoją nam na przeszkodzie. Ma to związek z tym, że współczesny świat ceni przede wszystkim liczby i racjonalność w myśleniu, natomiast z coraz większym sceptycyzmem podchodzi do intuicji oraz spontaniczności. To niestety nie sprzyja twórczym działaniom, które niejednokrotnie wymagają wykorzystania nieświadomości. Zauważmy też to, że sami nie jesteśmy sprzymierzeńcami naszej kreatywności. Bardzo często wypowiadamy słowa tego typu: Na pewno niczego nie wymyślę, czy też To jest bez sensu. A czy wiesz, że takimi uwagami zabijasz swoją kreatywność? Takie słowa wpływają hamująco na proces kreatywnego myślenia. Jeżeli chcemy, by nasza twórczość i pomysłowość uruchomiła się, musimy przede wszystkim uwierzyć w siebie. Kreatywności sprzyjają momenty, w których jesteśmy wypoczęci, wyluzowani, w dobrym nastroju. Właśnie w takich chwilach mózg jest bardziej wydajny i chętny do współpracy.
Zdolność kreatywnego myślenia ceni się na dzisiejszym rynku pracy. W końcu z łatwością do pracy w fabryce znajdziemy ludzi, którym pokażemy, na przykład, jak składać dane produkty, jednak czy tak samo proste jest znalezienie człowieka, który będzie potrafił znaleźć rozwiązanie, kiedy w fabryce nieoczekiwanie zepsuje się maszyna? Przykład takiej właśnie sytuacji pokazuje nam to, że kreatywni ludzie ze swoimi nietypowymi pomysłami są bardzo potrzebni pędzącemu i nieprzewidywalnemu, współczesnemu światu.
Twórczość jest wyjątkową cechą, gdyż objawia się w każdym obszarze życia. Działać twórczo możemy pijąc kawę, susząc włosy, budując zamek z piasku, ale także pracując nad skuteczną metodą leczenia nowotworów. Jeżeli znajdujemy nowe rozwiązania, które przy tym są wartościowe, to jesteśmy twórczy, a dziedzina jaką się zajmujemy, nie ma absolutnego znaczenia. Kreatywność w dziedzinie nauki obserwujemy w naszym otoczeniu niemal codziennie. Najsilniej z pojęciem twórczości może się kojarzyć sztuka, gdyż to w niej
w największym stopniu postęp uzależniony jest od kreatywności artysty. Twórczość również silnie objawia się w obszarze, jakim jest wynalazczość oraz, co nie jest takie oczywiste, w temacie moralności, bo w końcu w dzisiejszym świecie coraz częściej pojawiają się nowe zasady postępowania, normy etyczne oraz moralne, przykładem może być Konwencja o Prawach Dziecka.
Jasno należy stwierdzić to, iż twórczość jest nieodłączną częścią ludzkiego życia, jest potencjałem, który nosimy w sobie od narodzenia. Zatem doskonalmy w sobie kreatywność, nie bójmy się tego, gdyż jest to naturalne tak samo, jak rozwijanie umiejętności sportowych, czy językowych. Pamiętajmy o tym, że twórczy, ludzki umysł ma potężną moc, gdyż może przyczyniać się do poprawy warunków życia na świecie oraz wzbogacać nas samych. Doceńmy skarb, jaki nosimy w sobie od narodzin i nie dajmy mu umrzeć.